USŁUGI POZ

Realizujemy świadczenia:

Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna

Jest to cała gama usług, wykonywanych na zlecenie lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty na podstawie umowy z NFZ. Opieka jest sprawowana nad osobą, rodziną czy całą społecznością w środowisku zamieszkania i obejmuje:

 

Świadczenia pielęgnacyjne

obejmują sprawowanie opieki pielęgnacyjnej u osób o różnym stanie zdrowia, wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych czy przygotowanie do samoopieki i samopielęgnacji w chorobie i niepełnosprawności.

Świadczenia diagnostyczne

dotyczą przeprowadzania wywiadów środowiskowych, wykonywania badań fizykalnych, dokonywania pomiarów i ich analizy, oceny stanu ogólnego chorego i procesu jego powrotu do zdrowia, oceny jakości życia, monitorowania bólu.

Świadczenia lecznicze

obejmują m.in. udzielanie pierwszej pomocy, podawanie leków różnymi drogami i technikami zgodnie z zaleceniami lekarza, zakładanie opatrunków na rany, odleżyny, odparzenia, zdejmowanie szwów, wykonywanie inhalacji, stawianie baniek, ustalanie diety, itp.

Świadczenia rehabilitacyjne

są związane z rehabilitacją przyłóżkową, by zapobiec powikłaniom wynikającym z procesu chorobowego i długotrwałego unieruchomienia, ćwiczeniami ogólnousprawniającymi, położeniem i przemieszczaniem chorego na łóżku.

Pielęgniarska opieka długoterminowa w domu chorego

Są to usługi w pełni refundowane przez NFZ, które przysługują pacjentom przewlekle chorym oraz unieruchomionym z powodu wypadku lub choroby przewlekłej. Osobom, które nie wymagają hospitalizacji, ale kontynuacji leczenia i profesjonalnej opieki oraz pielęgnacji w domu.

Dokumentem wymaganym do rozpoczęcia świadczeń jest skierowanie od lekarza.

Do świadczeń wykonywanych przez pielęgniarkę należą m. in.:

  • założenie sondy żołądkowej lub dwunastniczej,
  • założenie lub wymiana cewnika u kobiet,
  • płukanie pęcherza moczowego,
  • podawanie leków (w tym insuliny),
  • podawanie płynów infuzyjnych i leków w kroplowych wlewach dożylnych oraz w postaci iniekcji dożylnych,
  • a także nacieranie pleców i oklepywanie.

Po wykonaniu tych zadań pielęgniarka fakt ten odnotowuje w karcie czynności pielęgniarskich wraz z datą ich wykonania oraz podpisem pacjenta, jego opiekuna lub rodziny.

Pielęgniarka opieki długoterminowej jest również zobowiązana do kontaktu z lekarzem rodzinnym i informowania go istotnych zmianach w stanie zdrowia pacjenta.

Częste pytania

Jakie dokumenty należy dostarczyć, żeby pacjent został objęty opieką POZ?

Wystarczy zlecenie lekarskie np. od lekarza rodzinnego na zabiegi; zgłoszenia można dokonać telefonicznie a zlecenie przekazać pielęgniarce podczas pierwszej wizyty. 

Jeśli osoba zgłaszana nie jest naszym pacjentem konieczne będzie złożenie “Deklaracji wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej”.

Czy pielęgniarka POZ dotrzyma osobie pod opieką towarzystwa kiedy rodzina nie ma na to czasu?

Nie, to nie należy do zakresu czynności wykonywanych przez pielęgniarkę POZ. Jednak tego typu opiekę również można u nas zamówić w ramach usług opiekuńczych.

Pielęgniarka POZ wykonuje zabiegi typowo pielęgniarskie: np podaje leki, kroplówki, zmienia opatrunki, cewniki u kobiet, pielęgnuje rany odleżynowe, mierzy ciśnienie i poziom cukru itp. Jej rolą jest również pełna edukacja rodziny w zakresie opieki nad chorym i pomoc w tej opiece.

Rola opiekunki: wykonywanie usług opiekuńczych: np. mycie, kąpiel, mycie głowy, zmiana bielizny osobistej i pościelowej, przygotowanie posiłków, karmienie, zmiana pieluchomajtek, posiedzenie z chorym, itp

SKONTAKTUJ SIĘ

Jesteśmy gotowi do pomocy

Doradzimy najlepszy plan działania w Twojej sytuacji.
Skip to content